Cennik
Kiedy udać się z dzieckiem na rehabilitację?
3 sty 2025

Dziecko otrzymało diagnozę choroby genetycznej lub metabolicznej
Dlaczego rehabilitacja neurologiczna? Dziecko z diagnozą choroby genetycznej lub metabolicznej często ma atypowo zbudowane pewne obszary mózgu, często też sygnały między neuronami nie są przekazywane prawidłowo. Spojrzenie ma dziecko od strony neurologicznej pozwala w tym przypadku na zajęcie się problemem rozwojowym od źródła, pracując bezpośrednio z jego przyczyną.
Dziecko urodziło się jako wcześniak
W szczególności, jeśli ma trudności z osiągnięciem kolejnych kroków w rozwoju, prezentuje atypowe wzorce ruchowe (np. chód na palcach) lub nietypowe wzorce zachowania
Warto też pamiętać, że dziecko urodzone przedwcześnie powinno w pierwszych latach rozwoju być w tzw. stałym nadzorze fizjoterapeutycznym, czyli raz na jakiś czas zgłaszać się na kontrolne wizyty do fizjoterapeuty, aby ewentualne wyzwania rozwojowe zostały szybko wychwycone i zaopiekowane terapeutycznie.
Coś Cię niepokoi w rozwoju Twojego niemowlęcia
Niemowlę dużo płacze, pręży się lub jest nadmiernie wiotkie, miało ciężki poród, urodziło się przedwcześnie, późno zdobywa kolejne umiejętności motoryczne. Tak naprawdę, jeśli cokolwiek w rozwoju Twojego niemowlęcia Cię niepokoi, warto zgłosić się z nim na terapię. Pamiętaj, że wcześnie podjęta interwencja terapeutyczna jest ważna, aby dziecko od początku uczyło się właściwych wzorców ruchowych.
Dziecko ma zaburzenia ze spektrum autyzmu
Dzieci ze spektrum autyzmu nie są “chore” – mają po prostu odmienny sposób rozwoju. Terapia nie ma więc za zadanie wyleczyć dziecka z autyzmu. Jej zadaniem jest sprawić, by dziecko jak najpełniej mogło uczestniczyć w życiu społecznym i samo czuło się w tym swobodnie . Terapia neurologiczna będzie skupiała się na poprawie przetwarzania bodźców zewnętrzych i wewnętrznych, umiejętności wybierania bodźców aktualnie istotnych i ignorowania tych nieistotnych oraz poszerzania repertuaru behawioralnego i motorycznego.
Dziecko otrzymało diagnozę MPD bądź ma obszary uszkodzenia w mózgu
np. w wyniku niedotlenia, wylewów, udaru, operacji lub urazu czaszkowego
Wszystkie te stany, choć mogą prowadzić do bardzo różnych zaburzeń w funkcjonowaniu, łączy wspólna przyczyna - uszkodzenie neurologiczne. Wybór terapii opierającej się na rozwijaniu umiejętności neurologicznych będzie więc optymalną strategią terapeutyczną.